'Al cinayet delillerini ver Güleni' mi?

  • 25 Oct, 2018 - 10:56

ABD'de düzenlenen bir panele katılan Trump'ın seçim döneminde ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Jeffrey Gordon: "Fethullah Gülen, hem Türkiye hem de ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor, derhal Türkiye'ye iade edilmeli" dedi.

Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Türkiye tarafından adım adım sızdırılan bilgiler sonrası üst üste ve apar topar Türkiye'ye gelen ABD'li üst düzey isimler, Dışişleri Bakanı ve CIA Direktörü sonrası sıkı pazarlıkların olduğu gözlemleniyor.

Muhammed bin Selman'ı kastederek "İsrail'i orada koruyacak başka kimse yok ki" diyerek cinayete rağman ondan vazgeçmek istemediğini açıkça dile getiren ABD, Türkiye'nin elindeki ciddi delilleri bizzat görmek için üst üste önemli isimlerini Türkiye'ye gönderdi.

Yapılan pazarlıklar sonucu Türkiye elindeki delilleri direk basına veya uluslararası mahkemelere teslim etmedi ancak bazı tavizleri koparttığı görülüyor.

Nitekim Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen "ABD-Türkiye Güvenlik Ortaklığı ve Mevcut Zorluklar" başlıklı panelde Trump'ın eski danışmanlarından Gordon'un söyledikleri böylesi bir pazarlığın ipuçlarını yada kamuoyunu hazırlama taktiklerini ele veriyor.

Söz konusu Panelde Gordon'un yanısıra ABD Siber Komutanlığı Dış Politika Danışmanı Gina Abercombie-Winstanley, ABD Dış Politika Konseyi Başkan Yardımcısı Ilan Berman ve Emekli General İsmail Hakkı Pekin konuşmacı olarak hazır bulundu.

'Hem Türkiye ve hem de ABD'ye tehdit oluşturuyor'

Konuşmasında, Fethullah Gülen ve örgüt yapılanmasına değinen Gordon, "Fethullah Gülen, hem Türkiye hem de ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor, derhal Türkiye'ye iade edilmeli. NATO müttefikimizi tehdit eden yapılanmaya sahip çıkmamalıyız" diye konuştu.

Öte yandan, FETÖ'nün kendine bağlı sözleşmeli okullar üzerinden vize sistemini suistimal etmek ve vergi kaçırmak gibi birçok suç işlediğine vurgu yapan Gordon, yapının FBI tarafından da soruşturulduğunu dile getirdi.

Gordon, Washington ve Ankara'nın, siyasi anlaşmazlıklar yaşasalar da askeri anlamda güçlü bir ilişkiye sahip olduğu değerlendirmesinde de bulundu.

Gordon ayrıca, Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda sert tavır takınmak zorunda olan Trump'ın, aynı zamanda ülkesinin bölgedeki en güçlü iki müttefiki Türkiye ve Suudi Arabistan ile ilişkilerinde de dengeyi sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.

'Al cinayet deliilerini ver Güleni' mi?

Pazarlıklar sonrasında yürütülen diplomatik mekikler baş döndürücü. Olay sonrası ilk kez konuşan Muhammed bin Selman "Bu acı verici olay üzerinden Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerini bozmaya çalışanlar var. Onlara bir mesaj göndermek istiyorum. Bunu başaramayacaksınız" demeci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "İşbirliği yapmak isteyen herkesle işbirliği de yapıyoruz. Uluslararası mahkemeye taşıma gibi bir durumumuz yok..." ifadelerini kullanması ve ABD'den danışmanlar seviyesinde gelen "Fethullah Gülen, hem Türkiye hem de ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor, derhal Türkiye'ye iade edilmeli. NATO müttefikimizi tehdit eden yapılanmaya sahip çıkmamalıyız." çıkışları gelinen noktada haklı olarak şu soruyu sorduruyor:

"Al Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili delilleri ver Fethullah Güleni" mi? Ya da?

(BAKIŞ Özel)

İlgili Haberler

Benzer Haberler