HDP: "Afrin’den iğrenç duyumlar alıyoruz"

  • 13 Nov, 2018 - 13:56

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan’ın konuşmasında Afrin ile ilgili söyledikleri dikkat çekti.

Grup toplantısında yerel seçimlerin önemi, atanan kayyımlar, sayıştay raporları, AKP ile görüşme, AİHM'de görülen Cizre davası gibi konulara değinen Buldan'ın Afrin konusundaki çıkışı dikkat çekti.

Buldan: "Afrin’den iğrenç duyumlar alıyoruz arkadaşlar. Çetelerin bir yandan yağma ve talana devam ederken bir yandan da kadın ve çocukları kaçırarak fidye istediklerini duyuyoruz. Şimdiye kadar Afrin sınırında duvar ören Türkiye, işgali devam ettirmek için Afrin’e doğrudan sınır kapısı açmıştır." diyerek Afrin'de son zamanlarda yaşanan ve zaman zaman medyaya da yansıyan başına buyruk çetelerin yağma-talan ve fidye gib sorunlarını gündeme getirdi.

Afrin'de yaşananlardan Türkiye Devleti'ni direk sorumlu tutan Buldan "Bunlar IŞİD’le petrol ticareti yapıyorlardı, Sarraf’la altın ticareti yapıyorlardı, şimdi de çetelerle ticaret yapıyorlar." diyerek faturayı Recep Tayyip Erdoğan'na kesileceğini "Bu savaş suçlarının bedelini Saray rejimi elbette ki ödeyecektir.” sözleri ile ifade etti. (Bakış Özel)

Benzer Haberler