El Ezher ve Vatikan'dan ortak anlaşma

  • 05 Feb, 2019 - 09:38

Vatikan ve Mısır'ın en saygın kurumu El Ezher ortak hareket edecekleri bir anlaşmaya imza attılar. İmza sonrası El Ezher Şeyhi Ahmed el-Tayeb, Müslümanlara, Orta Doğu'daki Hıristiyan toplulukları koruma çağrısı yaptı.

Vatikan ve Mısır’ın en önemli İslam enstitüsü kabul edilen El Ezher Üniversitesi aşırılıkla mücadele için bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma, Papa Francis’in Arap yarımadasına tarihi ziyareti sırasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de imzalandı.

Anlaşma sonrası El Ezher Şeyhi Ahmed el-Tayeb yaptığı açıklamada, Orta Doğu’daki Müslümanlara yaşadıkları bölgelerde Hıristiyan toplulukları koruması çağrısında bulundu. Hıristiyanların Orta Doğu uluslarının bir parçası olduğunu asla azınlık olarak değerlendiremeyeceklerini söyledi.

El-Tayeb batıdaki Müslümanların ise ev sahibi uluslarla kaynaşmasını ve yerel yasalara saygı duyması gerektiğini belirtti.

El Ezher'in Talebi Suudi Arabistan'a iletilmeli

Orta Doğu'ya Vahabilik akımını bela eden Suudi Arabistan ve destekçilerinden kaynaklanan terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu müslüman. Bu terör saldırılarında zarara uğrayanların çok azı Gayr-ı Müslim. Dolayısı ile benzer bir çağrının da müslümanların bir birlerine sahip çıkmaları için yapılmalıdır. 

Müslümanlara ev sahipliği yapan Batı ülkelerinde ise durum yine aynı. Vahabilik düşüncesi ile nefreti yayan Suudi Arabistan ve destekçileri, devasa finans kaynaklarını seferber ederek, Batı kentlerinde mantar gibi bitirdikleri merkezler/kurumlar ile Batı'da yaşayan müslümanlar arasında ve müslümanlar ile yaşadıkları toplum arasında nefret tohumları ekmeye ve aşırılığı desteklemeye devam etmektedirler.

El Ezher Şeyhi'nin her iki çağrısı da çok yerinde bir çağrıdır. Ancak talebin iletilmesi gereken asıl yer varlığı ile başlı başına bir sorun ve ümmetin/müslümanların başına bela olan Suudi Arabistan ve Vahabilik akımıdır.

Batı'nın Rolü

Batı'da müslümanların ve toplumların arasında nefreti ve aşırılığı yayan Vahabiliğin önüne geçilmemesi veya sadece izleniliyor olması da düşündürücüdür. Finans kaynakları ve medya gücü ile Batı'da çok rahat ulaştıkları genç beyinleri ifsad eden Vahabilik akımı, aşırılığı ve ötekileştiriciliğinden dolayı Batı toplumlarında hızla artan İslam Düşmanlığı / Aşırı Sağ ateşine adeta odun taşımaktadır.

"Yaradılanı sev, Yaradan'dan ötürü"  

Batı'da veya Orta Doğu'da yaşayan tüm müslümanların / dini cemaatlerin / partilerin öncelikle kendi aralarında bir kardeşlik / tahammül kültürü oluşturmaları ve ondan sonra da tüm insanlığı da "Yaratılışta Dengi/Eşi" olarak görmesi, buna inanması ve hayatını buna göre idame etmesi yaşanan sorunları azaltacaktır. Yunus Emre'nin "Yaradılanı sev, Yaradan'dan ötürü" sözü asli İslam Medeniyeti'nin özetidir. (Hür-Bakış Özel) 

Benzer Haberler