ABD'den sonra Avrupa mı YPG'yi kullanıyor?

  • 20 Feb, 2019 - 08:30

PYD Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Eldar Halil'in “Eğer Avrupa ülkeleri ile Amerika hiçbir şey yapmazsa, sınıra güç gönderip onu korumak için Suriye rejimi ile anlaşma yapmak zorunda kalacağız” demesi, "YPG'yi kullanma sırası Avrupa'da mı?" sorusunu akla getiriyor

YDH Sitesinin Irak Kürdistan Bölgesi’nden yayın yapan Rudaw televizyonuna dayandırdığı haberine göre PYD Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Eldar Halil,  Avrupa ülkelerinin IŞİD’le savaşın sonra ermesinin ardından kendilerine verdikleri desteği kesmeleri halinde Suriye devleti ile anlaşma yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Haberde PYD Diplomatik ilişkiler sorumlusu Eldar Halil'in, Avrupa’nın Türkiye’nin tehditlerine karşı kendilerini korumaması halinde Suriye ile askeri işbirliği yapacaklarını söylediği ifade ediliyor.

Eldar Halil "Avrupa ülkelerinin kendilerini terk etmeme konusunda siyasi ve ahlaki yükümlülükleri bulunuyor. Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesi olarak Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesinden sonra Suriye’ye uluslararası bir gücün konuşlandırılması için çalıştığını" söz konusu haberde ifade ediyor.

Haberin devamında Halil'in, Fransa’nın kendilerini korumak için BM Güvenlik Konseyi’ne bir karar tasarısı sunabileceğini, bu BM kararı ile Fransa’nın da yer aldığı bir uluslararası gücün kendileriyle Türkiye arasında konuşlanabileceğini veya kendilerine hava desteği verebileceğini söylüyor.

Eldar Halil, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinden sonra kendilerinin Türkiye’ye karşı korunmasına yönelik herhangi bir önlem alınmaması ihtimaline de değindi ve “Eğer Avrupa ülkeleri ile Amerika hiçbir şey yapmazsa, sınıra güç gönderip onu korumak için Suriye rejimi ile anlaşma yapmak zorunda kalacağız” dedi.

(Hür Bakış)

Benzer Haberler