Nusra'nın vurduğu "Nureddin Zenki" kendini feshetti

  • 26 Mar, 2019 - 10:35

Suriye savaşında istihbarat savaşlarının birer proje örgütü olup kullanma tarihlerinin geçmesi ile ikide bir isim değiştiren gruplara bir yenisi daha eklendi: "Nureddin Zenki Hareketi" kendini feshederek Suriye Ulusal Ordusu adlı yeni bir oluşuma katıldı.

Suriye'de faaliyet gösteren ve 12 yaşındaki bir Filistinli çocuğu canice öldürmesi ile tanınan terörist gruplardan Nureddin Zenki Örgütü kendisini feshetme kararı aldı.

Halep bölgesindeki en büyük isyancı gruplardan olan Zenki Örgütü, yaptığı açıklamada kendisini feshederek Suriye Devleti'ne karşı savaşan ve Türkiye destekli olan "Suriye Ulusal Ordusu" adlı yeni bir oluşuma katıldığını ilan etti. Zenki, Suriye Devletine karşı savaşan Ulusal Özgürleştirme Cephesi adlı oluşumun bir parçasıydı.

Zenki Hareketi, Ulusal Ordu içerisindeki "Feylak el Mecd" adlı yapılanmanın Üçüncü Tugayını teşkil etti. Grup, Suriye Yönetimine karşı savaşa devam edeceğini vurguladı.

Ocak ayının başında Halep'in batı kırsalında Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ - eski adıyla Nusra, Suriye'nin El-Kaide kolu) ile Nureddin Zenki arasında başlayan çatışmalar bir süre sonra yoğunlaşmış, çatışmalarda komutan düzeyinde önemli isimler dahil olmak üzere yüzlerce kişi öldürülmüştü.

Çatışmalar, istihbarat savaşlarının (Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan) özellikle İdlib'de bulunan isyancı gruplar arasındaki saha yansıması olarak yorumlanmıştı

Türkiye'nin de teörist grup olarak kabul ettiği HTŞ (eski adıyla Nusra), çatışmaların dördüncü gününde İdlib'de Zenki örgütünün elindeki tüm bölgeleri ele geçirmişti

Zenki örgütünün lider kadrosunun ve bir grup militanının Türkiye'nin kontrolünde bulunan Afrin'e çekildiği, militanlardan bir kısmının ise silah bırakarak teslim olduğu ifade edilmişti.

"Suriye Ulusal Ordusu"

"Suriye Ulusal Ordusu", Türkiye destekli 23 ÖSO grubunun çatısı konumunda. Türkiye destekli 23 ÖSO grubunun bağlı bulunduğu Ulusal Ordu'ya katılan Nureddin Zengi örgütü, Halep, Şam ve İdlib bölgelerinde Suriye ordusuna karşı kanlı saldırılar gerçekleştirmişti. Örgüt, Halep'in Şeyh Maksut bölgesinde ise YPG'ye karşı kimyasal silah kullanmakla suçlanmıştı.

Suriye'nin Halep bölgesinde 2012 yılında Suriye ordusuna karşı saldırılar yapmak için kurulan Nureddin Zengi örgütü, 2017 yılında HTŞ'ye katılmıştı ardından iç çatışmalar nedeniyle HTŞ'den ayrılmıştı. (Hür Bakış)

Benzer Haberler