"Radikalleşen çocuklar" istihbarat merceğinde

  • 27 Mar, 2019 - 13:55

Almanya İçişleri Bakanı iç istihbaratın istisnai durumlarda radikalleşen çocukları izleyebilmesini sağlayan bir tasarı hazırladı. Irak ve Suriye'den geri dönen IŞİD'lilerin çocuklarının da takibe alınması hedefleniyor.

DW Türkçe'de yer alan bir habere göre, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın radikalleşen çocuklarla ilgili de veri toplayıp saklamasına yasal zemin sağlayan bir tasarı hazırladı.

Buna göre üç yıl önce koalisyon hükümeti tarafından, Almanya’da istihbarat örgütlerince izlenme yaşı 16’dan 14’e indirilmişti. Ancak şimdi "istisnai durum"larda bu yaşın daha da aşağı çekilmesi öngörülüyor. Şu an geçerli olan yasalara göre, Anayasayı Koruma Teşkilatı çocuklarla ilgili olayları dosyalarında arşivleyebiliyor ancak bu bilgileri kısa adı NADIS olan istihbarat bilgi sistemine aktaramıyor.

Ancak haberde "istisnai durumun" neler olabileceği veya sınırlarının nereye kadar olduğu ile ilgili bir bilgiye verilmiyor.

Zamanında müdahele 

Haberde, Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın da, İçişleri Bakanı Seehofer’in yaş sınırının kaldırılmasıyla ilgili fikrini desteklediği belirtiliyor. Bunun, devletin özellikle "İslamcı" çevrelerde yetişen çocukları takip edebilmesi için önemli olduğu vurgulanıyor.

Tasarıyla, radikal Selefi ailelerde sözde "inançsız"lara karşı nefret duyguları içinde yetiştirilen çocukların izlenmesi ve ayrıca, Suriye ve Irak’tan dönmeleri halinde, IŞİD'e katılmak için Almanya'dan bu ülkelere giden militanların çocuklarının da takip altına alınması hedefleniyor.

Açıklamada bir başka hedefin de, internet üzerinden ailelerine fark ettirmeden radikalleşen çocuklar olduğu dile getiriliyor.

Aşırı sağcılarda izlenebilecek

Haberde yer alan başka bir düzenleme ise dikkat çekti. Almanya'da ilk kez, bu yeni düzenleme kapsamında belli durumlarda, aşırı sağcıların doktrinlerine maruz kalan çocukların da takip altına alınabileceği belirtiliyor. Ancak burda da "belli durumlar"ın neler olduğu ifade edilmiyor.

Sosyal medya ve radikalleşme

Almanya'da sosyal medya üzerinden yayın yapan ve nefret yayan onlarca selefi-vahabi internet sitesi ve YouTuber'in olduğu biliniyor. Radilleşmenin bu tür internet-sosyal ağlar üzerinden oluştuğunu bilen ve zaman zaman bunlar için rapor da hazırlayan Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın ve Almanya emniyet birimlerinin bu kişiler veya sosyal medya hesapları için harekete geçmemeleri ilginç bulunuyor.

Nitekim Almanya'da bulunan İslami teşkilatlarının yöneticileri de zaman zaman internet üzerinden radikalleştirilen gençlerden dolayı rahatsızlıklarını, katıldıkları TV ve tartışma programlarında dile getirmektedirler. (Hür Bakış)

Benzer Haberler