Finlandiya'da aşırı sağın seçim zaferi

  • 15 Apr, 2019 - 09:31

Finlandiya'da Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerden Sosyal Demokratlar yüzde 17,8, aşırı sağcı Gerçek Finler Partisi ise yüzde 17,5 oy aldı. Aşırı sağın yükselişinin İskandinav ülkerine de sıçraması Avrupa Birliği'ni endişelendiriyor.

Hiçbir partinin çoğunluğu sağlayamadığı seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Sosyal Demokrat Parti (SDP) oyların yüzde 17,8'ini alarak birinci oldu. İlk sonuçların açıklanmasıyla zafer konuşması yapan Antti Rinne, "1999 yılından bu yana ilk kez ülkedeki en büyük partiyiz. SDP başbakanın partisi" dedi.

Meclisin 200 üyesinin belirlendiği ve 19 siyasi partinin yarıştığı seçimlere katılım oranının yüzde 72 olduğu aktarıldı.

Aşırı Sağ'ın seçim zaferi

Aşırı sağın yükselişi İskandinav ülkede de gözlemlendi. SDP'nin birinci olmasına rağmen yarışın asıl sürprizi seçimleri, oyların yüzde 17,5'ini toplayıp ikinci sırada tamamlayan aşırı sağ Gerçek Finler Partisi (Perussuomalaiset, PS) oldu.

Finlandiya'daki seçimler Brüksel tarafından da yakından izleniyor. Brüksel, Göçmen karşıtı Finler Partisi'nin güç kazanmasının, Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine yansımasından ve aşırı sağ kanadın AB politikalarını etkilemesinden endişe ediyor.

Avrupa'da Aşırı sağ ittiafkı: EAPN

8 Nisan Pazartesi günü İtalya'nın Milano şehrinde bir araya gelen Avrupa aşırı sağ partileri, Avrupa Halklar ve Uluslar İttifakı (EAPN) adı altında kurulan aşırı sağ ittifakı ile Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Parlamentosunda güçlü bir franksiyon kurmayı hedefliyor. Gerçek Finler Partisi, Milano'daki bu toplantıya parti başkanı seviyesinde katılarak desteğini açıklamıştı. (Bakış)

İlgili Haberler

Benzer Haberler