Pompeo’dan Küba ve Rusya’ya tehdit

  • 15 Apr, 2019 - 07:57

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Amerika turu çerçevesinde bulunduğu Kolombiya'dan Rusya ve Küba’yı Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro’ya destek vermeye devam etmelerinden dolayı tehdit etti.

Güney Amerika’ya yaptığı ziyaret kapsamında Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentini ziyaret eden Pompeo, Küba’yı muhalif lider Juan Guaido’ya karşı Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu desteklememesi konusunda uyardı. "Kübalılar Nicolas Maduro’ya yardım etmeye devam ederlerse bunun bir bedeli olacağını anlamalılar” ifadelerini kullanan ABD Dışişleri Bakanı, Rusya’yı da aynı şekilde uyaracaklarını söyledi. Pompeo, "Maduro'nun boynundaki diplomatik ve siyasi ilmiğin de giderek daraldığının gözlendiğini” sözlerine ekledi.

Rusya, Çin, Küba, Türkiye, İran, Bolivya ve Meksika gibi 150 devlet Devlet Başkanı Maduro’nun yanında duruyor. ABD ve aralarında İngiltere ve Almanya’nın da bulunduğu birçok Batı ülkesi ise muhalif lider Guaido'yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıklamıştı.

Pompeo'dan Maduro'ya: "Ülkeyi terket"

Çok sayıda Venezuelalının akın ettiği Cucuta’dan Maduro’ya da seslenen ABD Dışişleri Bakanı, Venezuela Devlet Başkanına Kolombiya sınırını açarak "insani yardımın" Venezuela halkına ulaştırılmasına izin vermesi yönünde çağrıda bulundu. "Bu köprüleri açın, bu sınırları açın. Bu (duruma) bugün son verebilirsiniz” ifadelerini kullanan Pompeo Maduro’ya yönelik, “Bu dehşeti, bu trajediyi gördüğünüzde umarım yöntemlerinizi değiştirirerek ülkeyi terk edecek kadar umrunuzda olur” diye konuştu.

Rusya ve Çin'den Venezuela'ya askeri destek

Rusya ve Çin, ABD'nin Venezuela'yı askeri olarak işgal etme ihtimaline karşın, Devlet Başkanı Maduro'nun daveti üzerine askeri personel gönderdi. ABD'nin işgal için elini kolunu bağlayan bu adımın Rusya-Çin blokundan stratejik hamle olarak yorumlanmıştı. (Bakış)

Benzer Haberler