Fransa Ruanda Soykırımı'ndaki rolünü araştıracak

  • 15 Apr, 2019 - 10:34

Macron Ruanda Soykırımı’nda Fransız askerlerinin oynadığı rolün araştırılması için arşivlerin açılması talimatı verdi

1994 yılında Birleşmiş Milletler verilerine göre 800 bin kişinin ölümüne sebep olan Ruanda Soykırımı’nın 7 Nisan’daki yıldönümünde Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, soykırımdan kurtulan kişilerden oluşan bir heyeti Elize Sarayı’nda kabul etti. Macron, soykırım sırasında Fransız silahlı kuvvetlerinin oynadığı rolün araştırılması için Fransız devlet arşivlerinin açılması ve tarihçilerden oluşan bir komitenin arşivlerde araştırma yapması için talimat verdiğini açıkladı.

Oluşturulacak komite, 1990-1994 yılları arası Fransız devlet arşivlerini tarayacak. Sekiz tarihçi ve araştırmacıdan oluşacak heyet, arşivlere doğrudan erişebilecek. İki sene içinde sunulacak raporu dünya kamuoyuna açıklanacak. Macron, rapor doğrultusunda soykırımda rolü bulunduğuna dair haklarında şüphe bulunan devlet görevlileri hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı. 

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagamé, 2014’de Paris yönetimini katliamlara aktif olarak katılmakla suçlamıştı.

2015’de François Hollande tarafından açılacağı duyurulan Fransız devlet arşivlerinin tamamı bu dönemde açılmamış, bu durum araştırmacı ve tarihçiler tarafından sert şekilde eleştirilmişti. 2018’in Mayıs ayında Kagamé’nin Paris ziyareti sırasında konuşan Macron, “Tutsilerin uğradığı soykırımın Fransızların ortak hafızasında yer aldığını” belirtmişti. (MS)

Benzer Haberler