Endonezya'da sandıklar kapandı

  • 17 Apr, 2019 - 07:45

Endonezya'da halk, devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri için sandık başına gitti.

Endonezya'daki devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi.

Dünyanın bir gün içinde düzenlenen en büyük seçimlerinden biri olan yarışta öne çıkan mücadele, mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo ile ana muhalefetin adayı Prabowo Subianto arasında.

2014'teki seçimde iktidara gelen Widodo, beş yıl daha görevde kalabilecek için geçmişte askeri dikta döneminde özel kuvvetler komutanlığı yapan Subianto'yu geride bırakmaya çalışacak.

Yaklaşık 193 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Endonezya'da 800 binden fazla seçim merkezi kuruldu. 17 bini aşkın adadan oluşan ülkede ulaşılması güç bölgelere sandık ve oy pusulası götürülebilmesi için helikopter, tekne ve atlar kullanıldı.

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan en kalabalık ülke konumundaki Endonezya'da yapılan anketler, Widodo'yu rakibinin yaklaşık 20 puan önünde gösteriyor. Ancak bazı uzmanlar yarışın daha yakın geçeceği görüşünde.

Siyasete 14 yıl önce küçük bir kentte belediye başkanı olarak giren iş adamı Widodo, 2014'teki seçimde de Subianto'ya karşı yarışmıştı. Widodo, rakibini yüzde 47'ye yüzde 53 oy oranıyla geride bırakmıştı. (DW)

Benzer Haberler