Trump'tan Yemen savaşına tam destek

  • 17 Apr, 2019 - 07:52

ABDi Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'de savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısını veto ederek, Yemen'de Suudi Arabistan ve destekçilerinin işlediği savai suçlarına tam destek verdi.

Euronews'te yer alan habere göre Beyaz Saray, Başkan Trump'ın imzasıyla Senatoya gönderilen veto mektubunu yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Trump'ın, mektubunda veto gerekçesini, "Bu yasa tasarısı, benim anayasal otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir, Amerikan vatandaşlarının ve askeri personelinin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu tasarı aynı zamanda Amerikan dış politikasına da zarar verebilir." ifadelerini kullandığı öğrenildi.

ABD'nin Yemen'de bulunma gerekçesini "Yemen El-Kaidesine karşı mücadele etmek" olarak açıklayan Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki çatışmaların bir tarafı olmadığını savunan Trump'ın ifadeleri gülünç bulundu.

Yemen'de Suudi öncülüğündeki koalisyon içerisinde veya onlarla birlikte farklı kademelerde görev yapan hiçbir Amerikan askerinin olmadığını iddia eden Trump, ABD'nin Suudi Arabistan'a destek vermesinin haklı gerekçeleri olduğunu söyledi.

ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısı 4 Nisan'da Temsilciler Meclisinde 175'e karşı 247 oyla, Senatoda ise 13 Mart'ta 46'ya karşı 54 oyla kabul edilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyordu.

Görevi süresince ikinci kez veto hakkını kullanan Trump, daha önce de ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini engelleyen yasa tasarısını veto etmişti. (EN/Bakış)

Benzer Haberler