Brexit çıkmazı İngiltere'yi Belçika'ya mı dönüştürüyor?

  • 07 May, 2019 - 10:03

Financial Times'tan George Parker & Jim Brunsden Birleşik Krallık ve Brexit ile ilgili yazdı:

Belçika Başbakanı Charles Michel, ülkesinin Avrupa Birliği'nin (AB) merkezindeki konumuna rağmen uluslararası arenadaki güvenilirliğini sarsan bu hareketsizliğin faturasını ödediğini söyleyerek, başbakanlığının temel misyonunun bir anlamda Belçika'nın sağlam ve güvenilir bir ortak olarak ününü geri almasını sağlamak olduğunu söylemişti.

Her ne kadar İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşmasını güvence altına alma çabaları Westminster'ı durma noktasına getirmiş ve ülkeyi bir İngiliz diplomatın deyimiyle "alay konusu" yapmışsa da İngiltere'nin bu istikrar seviyesini yakalayacak bir yolu hâlâ var.

İngiltere hükümeti genellikle bir savaş halinde. İç kargaşaları ve türlü iddialar hükümeti polemikleriyle gündeme taşımaya devam ediyor.

Theresa May, Brexit'i onaylatmak için neredeyse yasaların tümünü tüketmişken, gece yarılarına kadar çalışmaya alışmış olan milletvekilleri ise artık neredeyse sıklıkla öğle saatlerinde paydos ediyorlar. Perşembe günü, Avam Kamarası saat 14.57'de dağıldı.

Downing Caddesi Brexit'te bir yol bulamamışken, bu hafta içinde milletvekillerinin karşı karşıya kaldığı tek yasa parçası, sirklerdeki vahşi hayvanlarla ilgiliydi. Cuma günü ise bomboş geçen bir başka gün oldu.

Başbakan, başka bir mevzuat programı daha öne sürmeye çalışırsa büyük ihtimalle mağlup olacağını bildiğinden, milletvekillerini meşgul edecek küçük faturalar bulmak için çabalıyor.

Parlamento'nun 2017 yazında başlayan bu oturumu, savaş sonrası tarihinin en uzun oturumu olma özelliği taşıyor. May, Brexit anlaşmasını yeniden düzenlemek için çalıştığından, siyaset şimdilik beklemede.

Her ne kadar İşçi Partisi ile müzakerelerin bu hafta devam etmesi planlanıyor olsa da bir büyük ilerlemenin gerçekleşmesinin pek yakında olmayacağı görülüyor.

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, ülkenin nakit sıkıntısı çeken kamu hizmetlerine kaynak ayırmak ve on yıllık kemer sıkma politikası sonrasında toparlanmak için bu yaz üç yıllık bir kamu harcamaları incelemesi yapmayı umuyordu ancak Brexit'in nasıl çözüleceğini bilmeden uzun vadeli kararlar alamayacağını savunarak, bir yıllık bir harcama planına razı olması muhtemel görünüyor.  (Zaten milletvekillerine bunu açıkladığı bir konuşma da yaptı.).

Bu tür kargaşa anlarında İtalya gibi ülkeler geçmişte devlet gemisini yönlendirmek için teknokratlara ve memurlara yönelmişti. Belçika büyük ölçüde geçici hükümetleri kullanmış ve güçlü bölgesel meclislerine güvenmişti. İngiltere'de ise seçilmemiş bürokratik makine kendini göstermeye başlıyor.

Kabine Sekreteri Mark Sedwill'in, kabinenin her üyesine gönderdiği ve anlaşmasız bir Brexit'in Kuzey İrlanda'da gıda ve doğrudan yönetimde yüzde 10'luk fiyat artışına yol açacağını belirten 14 sayfalık mektubu, bunun bir işareti oldu.

Birçok yetkiliye göre Sedwill'in mektubu, May ve bakanları anlaşmasız bir politikadan ayrılık sürecinin uzatılmasına doğru yönlendirme konusunda çok önemliydi. Ülke şu an 31 Ekim'de, yani Cadılar Bayramı'na kadar AB'den ayrılacak.

Öte yandan Brüksel'de Michel, İngiltere konusunda kafasının karıştığını itiraf ederek, "Brexit'ten ve İngiltere'nin gelecekten ne beklediği konusundaki belirsizliğinden dolayı anlamamız çok zor." dedi.

(Financial Times - George Parker & Jim Brunsden, Çeviri: CRITurk)

Benzer Haberler