Avrupalıların çoğunluğu AB'nin 20 yıl içinde dağılacağını düşünüyor

  • 16 May, 2019 - 13:43

Avrupa Parlamentosu seçimlerine bir hafta kala yapılan bir araştırmaya göre Avrupa Birliği vatandaşlarının yarısından fazlası gelecek çeyrek asırda birliğin dağılabileceğini düşünüyor.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi düşünce kuruluşu (ECFR) tarafından hazırlanan araştırmaya göre başta Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya olamak üzere birçok AB ülkesinden ankete katılanların çoğunluğu önümüzdeki 10 ila 20 yılda AB'nin dağılmasının “gerçekçi bir olasılık” olduğunu düşünüyor.

Araştırma ayrıca, Avrupalıların refah konusunda da endişe duyduklarını ortaya koydu. Ankette, Almanların üçte biri ve İtalyan ile Fransızların ise sadece dörtte biri ay sonunda para biriktirebildiğini ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Pierre Moscovici, "Kuruluşundan bu yana Avrupa Birliği'nin ilk kez düşmanları var" ifadelerini kullanmıştı.

AB karşıtı görüşlerin hızla artmasından büyük endişe duyduğunu söyleyen Fransız siyasetçi, birliğe şüphe ile yaklaşan kesimlerin güçlenmesiyle birlikte AB taraftarı kesimlerin kendi içlerinde bölünebileceği uyarısında bulunmuştu.

Avrupalılar 23-26 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu seçimleri için sandık başına gidecek. Son anketler, AB karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı partilerin seçimlerde oyların dörtte birisini alacağını ortaya koyuyor. (EN)

Benzer Haberler