İsrail'in seçimleri etkileyen oyunları ve Facebook

  • 20 May, 2019 - 13:29

Facebook tarafından yapılan açıklamada, Instagram ve Facebook üzerinden Afrika, Asya, Latinamerika ve diğer ülkelerdeki seçimleri etkilemeyi amaçlayan paylaşımlarda bulunan İsrail'le ilişkili 265 hesap, sayfa ve grup hesaplarının silindiği bildirildi.

Şirket, söz konusu bölgelerdeki seçimlere müdahale etmeyi amaçlayan bu hesap ve sayfaların arkasında, İsrailli Archimedes isimli özel bir şirketin olduğunu belirterek, Facebook'un Archimedes'i yasaklılar listesine aldığını kaydetti.

Facebook, bu hesapların, grupların ve sayfaların, kendilerini seçimlerini etkilemek isteyen ülke içinde yerel hesaplar olarak sunduğunu ve kasıtlı olarak haber ve siyasi materyal yayınladığını belirtti.

Bu hesaplar genellikle Nijerya, Senegal, Togo, Nijer ve Tunus'un yanı sıra Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'daki ülkeleri de hedef alıyor.

Facebook'taki 65 hesap, 161 sayfa ve çok sayıda grubun yanı sıra 4 Instagram hesabı silindi.

Bu hesap ve sayfaların 2 milyon 800 bine yakın takipçisi olduğu ve yüz binlerce kişinin de ziyaret ettiğini belirten Facebook, bu gruplardan birinin en az 5 bin 500 takipçisi olduğunu kaydetti.

Facebook'un Siber Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher, yaptığı açıklamada, bu sayfaları yöneten ve içerik yayınlayan hesapların sahte olduğunu ifade ederek, söz konusu ülkelerdeki seçimlere müdahale etmeyi amaçlayan bu hesap ve sayfaların arkasında İsrailli Archimedes isimli özel bir şirketin olduğunu ve Facebook'un Archimedes'i yasaklılar listesine aldığın söyledi.

İsrailli özel şirket Archimedes ve Patronu

Archimedes Group adlı İsrailli özel şirketin resmi web sayfasında "dünya çapında başarılı kampanyalar" sloganı dışında şirket hakkında, işleyişi ve yapmış olduğu faaliyetler hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Şirketin CEO'luğunu yapan Elinadav Heymann'ın CEO'luktan önceki kariyeri oldukça ilginç bilgiler içeriyor:

- İsrail Hava Kuvvetlerinde yüksek rütbeli istihbarat subaylığı,

- İsrail meclisi Knesset için danışmanlık ve sözcülük hizmeti,

- Belçika Brüksel merkezli çok güçlü Lobi çalışmaları olan ve Avrupa Parlamentosu, Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi ve Avrupa Komisyonundan 1.000 (bin) üzeri üyesi olan İsrail'in Avrupalı Dostları - European Friends of Israel (EFI) - adlı kuruluşun yöneteiciliği.

İsviçre St. Gallen merkezli negotiations.ch adlı düşünce ve strateji kuruluşunda da uzman olarak ismi geçen Elinadav Heymann'ın kirli ilişkileri dikkat çekiyor. (Bakış)

Benzer Haberler