Mainz İlahiyat Meslek Okulu ilk mezunlarını verdi

  • 24 Jun, 2019 - 15:47

Almanya'nın Mainz şehrinde İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) öncülüğünde açılan Mainz İlahiyat Meslek Okulu - Berufsfachschule Muslimischer Führungskräfte (BeMuF) ilk mezunlarını verdi.

Almanya'da Eyalet Eğitim Bakanlığı izni ile kurulmuş olup İmamlık meslek eğitimini veren Mainz İlahiyat Meslek Okulu - Berufsfachschule Muslimischer Führungskräfte (BeMuF) ilk mezunlarını verdi.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün'ün de hazır bulunduğu mezuniyet töreninde Mainz İlahiyat Meslek Okulu'ndan 30 kişi diplomalarını alarak Almanya'daki Camiilerde görev yapabilecek.

Mezuniyet töreninde bir konuşma yapan IGMG Genel Başkanı Ergün: "Mainz İlahiyat Meslek Okulu ilk mezunlarını verdi. Yaşadıkları ülkelerin diline hâkim bu genç imam-hatip kardeşlerimizin toplumumuza ve nesillerimizin eğitimine büyük katkılar sağlayacaklarına yürekten inanıyorum. Hayırlı olsun inşallah." diyerek, imam-hatiplerin bulundukları ülkenin diline hakim olmasının önemine değindi.

Avrupa genelinde yerli imam-hatip sorunu müslümanlar arasında uzun yıllardır devam eden bir sorun. Mevcut Camiilerde görev yapan imam-hatiplerin büyük çoğunluğu dış ülkelerden getirilen ve sadece kısıtlı dönemlerde görev yapabilen imam-hatiplerden oluşmaktadır.

Mainz İlahiyat Meslek Okulu - Berufsfachschule Muslimischer Führungskräfte (BeMuF) mevcut imam-hatip ve imamların dil sorununu çözmek için Avrupadaki islami teşkilatlardan Milli Görüş'ün öncülüğünde kurulan bir mesleki eğitim okuludur. (Bakış Özel)

Benzer Haberler