Almanya’daki Müslümanlardan tarihi adım hazırlığı

  • 25 Jun, 2019 - 17:33

Almanya’da bulunan İslami Cemiyetler’den bir kısmının oluşturmuş olduğu çatı kuruluş, Temmuz ayı itibarı ile yeni katılımlar ile daha da genişleyerek yeni bir oluşuma gidecek.

Almanya'da bulunan müslümanları temsil etmesi için dört islami kuruluşun 28 Mart 2007'de kurduğu ve halihazırda "Koordinationsrat der Muslime (Müslümanların Koordinasyon Kurulu)" adı ile hizmet veren çatı kuruluş KRM, tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DITIB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG/Islamrat), İslam Kültür Birliği (Süleymancılar/VIKZ) ve Müslümanların Merkez Kurulu'nun (Alman-Arap Müslümanlar/Zentralrat der Muslime) üye oldukları KRM, bünyesine 3 İslami kuruluşu daha dahil ederek Almanya'daki genel müslümanların ortak sesi olmak için karar aldığını yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

KRM sözcüsü Nurhan Soykan tarafından yayınlanan yazılı açıklamada; "Temmuz 2019 tarihinde Köln'de gerçekleştirilecek KRM Genel Kurul toplantısında KRM bünyesine Bosna İslam Toplumu-Almanya (Islamischen Gemeinschaft der Bosniaken in Deutschland e.V. - IGBD), Arnavut-İslam Merkezleri Birliği (Union der islamisch-albanischen Zentren - UIAZD) ve Faslıların Merkez Kurulu (Zentralrat der Marokkaner - ZRMD) dahil edilerek Almanya Müslümanlarının güçlü bir varlık oluşturmaları sağlanmış olacak." dedi.

Daha önce Türkiye kökenli İslami Kuruluşların yoğunlukta olduğu KRM, bu adımı ile Almanya'da bulunan Bosnalı, Arnavut ve Fas-Mağribli müslümanların da temsiliyetine kavuşmuş olacak.

Bosna İslam Toplumu'nun resmi sayfasından yer alan bir habere göre bu adımıda yeni bir oluşum izleyecek. Habere göre KRM'nin kendini revize ederek "İslami-Dini Cemiyetler Birliği (Bund der islamischen Religionsgeminschaften - BIR)" adı ile yeni bir oluşuma gideceği ve Almanya müslümanlarını daha güçlü ve çok sesli ortak bir çatı olarak temsil edeceği ifade ediliyor.

Almanya'da İslam Dini'nin resmi din olarak tanınması, Camii vergisinin yürürlüğe konulması, İslam Din derslerinin okullarda verilmesi ve İmam-Hatip eğitiminin yerli olması gibi konuların sıkça gündem olduğu bir zamanda Almanya'da bulunan İslami Kuruluşların böylesi güçlü bir varlık ortaya koyması, Almanya müslümanları açısından tarihi bir adım olarak yorumlanıyor. (Hür Bakış Özel)

Benzer Haberler