Yemen'de Arap koalisyonu birbine girdi

  • 29 Aug, 2019 - 16:05

Suudi Arabistan'ın başını çektiği BAE-Suud-İsrail-ABD ittifakının Yemen'e karşı başlattığı savaşta taraflar birbirine girdi. BAE işgal birliklerinin Suud destekli Hadi yönetimine bağlı Yemenli milislere ateş açması sonrası onlarca ölü ve yaralı var.

Suud destekli devrik Hadi hükumetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Hadrami, Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, ülkenin geçici başkenti Aden ve doğusundaki Ebyen vilayetinde bulunan hükümet güçlerinin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) hava saldırılarına maruz kaldığını belirtti.

BAE tarafından düzenlenen saldırıların aralarında sivillerin de bulunduğu ölü ve yaralılarla sonuçlandığını aktaran Hadrami, saldırıları kınadı.

Hadrami uluslararası toplumu ve özellikle de BM Güvenlik Konseyini (BMGK) bu saldırıları kınamaya, barış, istikrar ve ülkenin toprak bütünlüğünü korumaya çağırdı.

Arap koalisyonuna da çağrıda bulunan Hadrami, Suudi Arabistan yönetiminin de hiçbir gerekçesi olmayan askeri gerginlikler karşısında Yemen "meşru hükümetinin" yanında yer alması gerektiğini vurguladı.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

Öte yandan Yemen basını da ülkenin güneyindeki Ebyen vilayetinden Aden'e doğru ilerleyen devrik Hadi hükümet güçlerinin BAE savaş helikopterlerinin saldırılarına maruz kaldığını yazdı.

Söz konusu saldırılarda aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca ölü ve yaralı olduğu kaydedildi. (Ajanslar)

Benzer Haberler