Hong Kong'da “Renkli Devrim” girişimi, başarısızlığa mahkum

  • 02 Sep, 2019 - 13:38

Çin'in Fudan Üniversitesi Çin Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Zhang Weiwei, Hong Kong'daki gelişmeleri değerlendirerek, protestocuların "Renkli Devrim" modeline göre hareket ettiğini ve bunun Hong Kong'da kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.

Son 2 ayda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde radikal protestocuların şiddet eylemleri durmadan tırmanarak, sıradan halkın yaşamını ciddi şekilde etkiledi ve bölge ekonomisine darbe indirdi.

Ancak Batılı ülkelerdeki bazı politikacılar, açıklamalarıyla Hong Kong işlerine müdahale etmeye kalkıştılar. Çin'in içişlerine kabaca karışmaya, hatta Hong Kong meselesini Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerle ilişkilendirmeye çalıştılar.

Çin'in Fudan Üniversitesi Çin Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Zhang Weiwei, Çin Medya Grubu'na verdiği demeçte, Hong Kong'daki gelişmeleri değerlendirerek, protestocuların "Renkli Devrim" modeline göre hareket ettiğini, ancak bu tür bir girişimin Hong Kong'da kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.

Demecinde 2011 yılında meydana gelen "Arap Baharı" olayını hatırlatan Zhang, "O dönemde birçok Arap ülkesinde çelişkiler söz konusuydu, ancak bunun arkasında daha önemli sebepler vardı. ABD'nin 'derin devlet' adıyla bilinen bazı güçleri büyük rol oynadı. Wall Street, National Endowment for Democracy (NED) ve CIA, yıllardır farklı rejimi olan ülkelerde kaos yaratmak için girişimlerde bulunuyor. Ancak bence, bu güçlerin 'Arap Baharı' girişimleri, 'Arap Kışı'na dönüşecektir." diye konuştu.

Zhang Weiwei, çok sayıda internet yazarı yetiştiren NEC ve CIA gibi güçlerin, internet ve çeşitli eğitim programıyla gençleri etkilemek, bilim insanlarına burs sunarak onların sözde demokrasi adına şiddet içermeyen girişimlerde bulunmalarını teşvik etmek suretiyle Arap dünyasında iktidar devrilmesine yol açtığına dikkat çekti.

Hong Kong'daki yasa dışı mitingler ve şiddet olayları iki aydır sürüyor. Bu olayların "Renkli Devrim" niteliği gün geçtikçe netleşiyor. Son zamanlarda Hong Konglular ABD'nin Hong Kong Başkonsolosluğu'nda "Hong Kong'daki çeteler ABD'nin ürünüdür" sloganı atarak Washington'un Çin'in içişlerine karışmasını protesto etti. Durumu Zhang Weiwei değerlendirdi.

HONG KONG'DA ARAP BAHARI MI YAŞANIYOR?

Soru: Hong Kong'un çok çelişkili bir durum içinde bulunduğunu söylemiştiniz. Hong Kong'da Kuzey Afrika ve Mısır'da olduğu gibi bir "Arap Baharı" yaşanır mı?

Zhang Weiwei: Hong Kong kamuoyunu yakından takip ediyorum. Halkın en çok ilgilendiği konuların başında geçim, istihdam ve konaklama sayılabilir.

Sözde "Renkli Devrim"i ilerleten Batılı güçler gençlerin öfkesini Hong Kong hükümetine çekiyor. Fakat bu hareket alevlendikten sonra Hong Kong ekonomisine ciddi zarar vermeye başladı. İstatistiklere göre, Hong Kong'da otellerin doluluk oranı yüzde 50 düşerken, taksi şoförlerinin zararı ise yüzde 50'yi aşıyor. Bu kayıp 2008 yılında meydana gelen finans krizinde görülen zarardan daha fazla ve devamlı.

Tüm bunlar, Hong Kong'daki hareketin uzun sürmeyeceği anlamına geliyor. Hareketin zayıfladığının bir sinyali 16 Ağustos'ta görüldü. Sözde "paraları çek" kampanyası yapıldı. Yani Hong Kong'da herkesin bankadaki paralarını çekip dolara çevirmesi istendi. Sonuç olarak, Hong Kong genelinde bankalardan toplam 2,5 milyon yuan çekildi. Bu parayla bir park yeri bile satın alınamaz. Yani Hong Kong vatandaşlarının çoğu bu harekete destek vermiyor.

Bir başka sebep ABD'nin doğrudan müdahalesinin bariz olması. Çin ile ABD arasında ticari bir savaş vuku buluyor. ABD Başkanı Donald Trump başlangıçta hemen zafer kazanacağını zannetti. Bu çok aptalca bir karar. Sonucu gördünüz mü? Savaş onun cephesinde iyi gitmiyor. Çin'in karşı tedbirleri doğru ve kesin. Bunun etkisiyle ABD'de borsalar değer kaybediyor. Trump da bundan çok korkuyor. Borsadaki düşüş onun alacağı oyları olumsuz etkiliyor. Trump, yalnızca 2020 seçimlerini dikkate alıyor. ABD'den bir yetkili, "Hong Kong'daki protesto yürüyüşü ABD'nin lehinedir" demişti. Yani onlar için yürüyüş, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde Çin'e baskı uygulamak için kullanılacak bir kart olabilir.

ABD VE İNGİLTERE BAYRAKLARI TAŞIYAN PROTESTOCULARIN AMACI NE?

Soru: Bazı protestocular, son günlerde Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarında ABD ve İngiltere bayrakları gösterdiler. Hatta "İngiltere sömürgesine geri dönmek istiyoruz" sloganları attılar. Sizce bu protestocuların amacı nedir

Zhang Weiwei: Hiçbir eğitimli vatandaş bu eylemleri kabul edemez. Onlara "vatan haini" deriz. Ancak bu kişilerin gücü hafife alınacak gibi değil. Çinliye benziyor olabilirler, fakat ellerinde İngiliz veya Kanada pasaportu taşıyorlar. Onlar Batı ülkelerinin her şeyin en iyisini temsil ettiğini düşünüyorlar. Şu anda ABD ve İngiltere'de kişi başına düşen milli gelir, Hong Kong'dakinden daha düşük. Yine de onlar İngiltere ve ABD'ye biat ediyorlar. Bu harekette de ABD ve İngiltere'nin desteğini, parasını alıyorlar.

Ben Ukrayna'da "Renkli Devrim" yaşandığı sırada Kiev'e gittim. Avrupa Birliği, ABD ve İngiltere bayrakları tutan protestocular gördüm. Batı ülkeleri ana akım medyayı kontrolü altına almıştı. Protestoların arka planında farklı sesler çıktığında Batı merkezli medya kuruluşları hemen harekete geçerek söz konusu "Renkli Devrim"in kendiliğinden olduğu değerlendirmesinde bulundular. Bu, "Renkli Devrim"in bir yöntemidir. Onlar elbette ki "Bu sizin iç çelişkiniz, benimle hiçbir ilişkisi yok" diyeceklerdir.

BATILI GÜÇLERİN DİKKATLE PLANLADIKLARI EYLEMLER

Bazı temel gerçeklere bakabilirsiniz. Birincisi, ABD ve İngiltere'nin Hong Kong Konsolosluklarında çalışan kişi sayısı Beijing Büyükelçiliklerindeki ve Shanghai Konsolosluklarındaki personel sayısını geçmiştir. Bunlar sadece diplomatik temsilciliklerdeki veya elçiliklerdeki çalışanlar, bir de farklı kurumlarda çalışan kişiler var. Korkarım, onların sayısı da konsolosluklardaki personel sayısının on katıdır.

O halde, bir kısmı tarihi nedenlerle orada. Zira İngiliz sömürgesi altında geçen 150 yılda çok sayıda İngiliz Hong Kong'a yerleşti, bazı kurumlar çok önceden kuruldu. Ancak sonradan bazı karşıt güçler bu kurumlara sızmıştır.

Soru: Fakat ABD Başkanı Donald Trump, daha önce "Hong Kong işleri, Çin'in içişleridir." demişti.

Zhang Weiwei: Burada iki farklı güçten söz etmek gerek. Trump açık bir şekilde "Bu Çin'in içişleridir, biz karışmayalım" dedi. Çünkü o sırada kafasında başka bir mesele vardı-2020 seçimleri. Hong Kong Borsası'nın Amerikan borsalarını etkilemesinden korkuyordu. Borsadaki bir sarsıntı, seçimler açısından zararlı olabilirdi. Ancak Nancy Pelosi ve Pompeo, bu kişilerin endişe ettiği konu seçimler değildi.

Eylemlerin örgütlenme sürecinin tamamına bir bakın. "Renkli Devrim" klasik bir işarettir. Gene Sharp, yüzden fazla yöntem geliştirmiştir. İnsan zinciriyle olsun, bankaya akınla, sloganlarla, kıyafetlerle olsun, hepsi profesyonel eğitimden geçti. Şüphesiz, aynı yolları kullanmak isteyeceklerdir, sadece başarılı olamayacaklar o kadar.

Soru: Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Sözcüsü, Hong Kong'daki radikal gösterilerde terörizm belirtilerinin ortaya çıktığını ifade etmiştir, bu konu hakkında sizin yorumunuz nedir?

Zhang Weiwei: Söylediğiniz gibi söz konusu belirtileri siz de gördünüz, örneğin onlar Molotof kokteylleriyle saldırdılar, havalimanlarına izinsiz girip iç kesimden gelen vatandaşlara şiddet uyguladılar, tüm bunlar terörizm belirtileridir. Biz bu tür girişimlerin daha da büyümesini önlemek zorundayız, bu şart… (CRI-Turk)

Benzer Haberler