Bir gecede 500 Milyar Dolar kayıp

  • 18 Sep, 2019 - 18:53

Suudi-Amerika ortak petrol şirketi ARAMCO’nun Ensarullah tarafından SİHA’lar ile vurulması sonucu şirketin bir gecelik kaybı 500 Milyar Dolar olarak hesaplandı.

76 bin çalışanı ile dünyanın en büyük petrol şirketi olan ARAMCO’nun yöneticileri, birkaç hafta içerisinde halka arzı planlıyorlardı. Değeri 2 trilyon Dolar olarak hesaplanan ARAMCO, saldırı sonrası ciddi bir darbe aldı.

Yemen’den 1.000 km ötede bulunan ARAMCO petrol şirketinin 2 ana üretim merkezinin Suudi Arabistan’da vurulması, petrol üretimi ile beraber doğalgaz akışının da durması yatırımcıda endişeye yol açtı.

Londra merkezli petrol analizcileri, uluslararası yatırımcıların ARAMCO şirketinin risklerinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu gördüklerini ve bundan dolayı şirketin değerinin ancak 1,5 trilyon Dolar olabileceğini ifade ettiler.

2 trilyon Dolar değeri ile insanlık tarihinin en pahalı “halka arzı” olarak tarihe geçmeye hazırlanan Suudi-Amerika dev petrol şirketi ARAMCO, bu şekilde bir gecede 500 Milyar Dolar kaybetti.

Ensarullah’ın şirket çalışanları ve şirket bünyesinde bulunan yabancı firmaları ikinci bir saldırı için daha uyarması, ARAMCO’nun değerinin tekrar düşebileceğinin işaretleri olarak değerlendirildi.

YEMEN SAVAŞI

2015 yılından beri Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap-ABD-İngiltere-İsrail koalisyonunun Yemen’de Ensarullah’a karşı başlatmış olduğu savaşta şimdiye kadar onbinlerce sivil hayatını kaybetti.

BM tarafından Yemenli 20 Milyon insanın açlık sınırında olduğu tespiti dahi, Yemen’e havadan, sudan ve karadan uygulanan ablukanın kaldırılmasına yetmedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından işlenen ciddi savaş suçlarına cevap olarak dev petrol şirketi ARAMCO’yu 1.000 km öteden SİHA’lar ile vuran Ensarullah, savaşın devam etmesi halinde ARAMCO’nun tekrar hedef alınabileceğini ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de hedefleri arasında olduğunu belirterek ARAMCO saldırısını üstlendi.

(BAKIŞ Özel)

Benzer Haberler