İsviçre'de 'Erdoğan'ı öldür' yazıları suç olarak kabul edilmedi

  • 22 Sep, 2019 - 12:09

İsviçre Federal Mahkemesi (Bundegericht) Türkiye'nin Zürih'teki Başkonsolosluk binası yakınlarında spreyle 'kill Erdoğan' (Erdoğan'ı öldür) yazıları için cezai bir soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Böylelikle söz konusu olayla ilgili başlatılan soruşturma ikinci ve son kez durdurulmuş oldu.

Olayın cezasız kalmaması için bastıran Türkiye, konuyu Federal Yüksek Mahkeme'ye götürmüştü. Söz konusu olayla ilgili İsviçre bakanlık yetkilileri de üç kişiye özel ve kamu malına zarar vermek, halkı tehdit etmek ve halkı suç ve şiddete karşı kışkırtmak suçlamasıyla cezai işlem başlatmıştı.

1 Mayıs 2017 tarihinde Zürih'teki Türk Konsolosluk binası çevresinde yapılan protestolar sonrası, kimliği belirsiz kişilerin çevredeki bazı binaların üzerine "Erdoğan'ı öldür" yazmasıyla başlayan yargı süreci böylelikle ikinci kez sona erdi.

Türkiye Zürih Konsolosluğu'nun davayı üst mahkemeye taşıması sonrası, üst mahkeme de alt mahkemenin verdiği kararı doğru bularak soruşturmayı kapattı. Haklarında yargı süreci başlatılan üç kişinin, söz konusu suçu işlediğiyle alakalı herhangi bir delile rastlanmadığı için aralık ayında soruşturmaya takipsizlik kararı verilmişti. (EN)

Benzer Haberler