Trump ve Modi Teksas'ta bir araya geldi

  • 23 Sep, 2019 - 08:34

ABD Başkanı Donald Trump, Teksas'ta Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, Teksas'ta Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi. Trump ve Modi, Teksas'ta düzenlenen bir etkinlikte görüştü. ABD'deki Hindistanlı toplumun, bu ülkeye birçok yönden katkı sağladığını vurgulayan Trump, "Hindistan ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar güçlü." ifadesini kullandı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Trump hakkında, "Beyaz Saray'da Hindistan'ın gerçek dostu" dedi.

Popülist Modi ve Trump

Modi, tıpkı Trump gibi, popülizme oynayarak Hindistan'da iktidara gelmişti.

İktidarı döneminde Hindistan müslümanlarına ciddi sorunlar çıkaran Modi, Cammu Keşmir'in ilhakı, Hindistan'ın Assam eyaletindeki milyonu aşkın müslümanın vatandaşlıktan çıkarılması ve Hindistan şehir isimlerinde bulunan islami ifadeleri kaldırdı.

Bir hükümet yetkilisinin bir kaç gün önce "Hintçe, Hindistan'nın ortak ve tek dilidir" demeci ise, Hindistan'da diğer etnik ve dini grupların sert tepkisine neden oldu. Zira Hintçe, Hindistan'da konuşulan dillerin yüzde 40'ını oluşturmakta. Ülkede resmi olarak 21 dil tanınmış, ancak İngilizce ve Hintçe ülkenin resmi dili olarak kabul edilmiştir.

Hindistan'ın Ağırı sağ'ı olarak ifade edilebilecek Modi'nin partisi ve bileşenleri, bölge barışını tehlikeye atan popülist söylem ve eylemlerine devam etmektedir. (DB/Bakış)

Benzer Haberler