Johnson: Aramco saldırılarının arkasında İran var

  • 23 Sep, 2019 - 09:50

İngiltere Başbakanı Boris Johnson kısa süre önce Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine düzenlenen hava saldırılarının sorumlusunun İran olduğuna inandıklarını açıkladı.

Johnson, İran'a verilecek ortak yanıt konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupalı müttefikler ile işbirliği içinde çalışacaklarını belirtti. New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na giderken uçakta konuşan Johnson, “Aramco saldırıları konusunda Birleşik Krallık yüksek derecede olasılıkla İran'a sorumluluk yüklüyor. İran'ın gerçekten de sorumlu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

14 Eylül'de petrol devi Aramco'nun iki rafinerisine insansız hava araçları ile yapılan saldırıları Yemen’deki Husiler üstlenmişti. Fakat Suudi Arabistan daha önce de Körfez'de yaşanan petrol saldırılarında olduğu gibi olaydan İran'ı sorumlu tutmuştu.

Suudi Arabistan'a destek veren Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da olayda Tahran yönetimini suçlamıştı. Nükleer Anlaşmadan çekildikten sonra İran'a yönelik yaptırımları tekrar devreye sokan ABD Başkanı Donald Trump, saldırıya karşılık vermeye odaklandıklarını ve çok sayıda ihtimali gözden geçirdiklerini belirtti.

İddiaları reddeden Tahran, herhangi bir saldırı durumunda Amerikan askeri üsleri ve savaş gemilerinin İran füzelerinin menzili içinde olduğunu vurgulayarak "topyekün savaş" ile tüm tarafları uyarmıştı.

Johnson'un bu açıklaması, Brexit Krizi yaşayan Johnson ve hükümetinin gündemi farklı bir tarafa çekme olarak yorumlandı. (Ajanslar)

Benzer Haberler