Liberal Demokratlar ve Change UK çekişmeyi bırakmalı

  • Tercüme Makaleler
  • 14 May, 2019 - 12:23

Nigel Farage'ı sevin ya da sevmeyin, adamın nasıl kampanya başlatılacağını bildiği bir gerçek. Birkaç ay önce kurulmuş olmasına rağmen Farage'ın Brexit Partisi, seçimlerde en büyük oyu alan parti olarak birinci sıraya yerleşti. Seçmenlerin "sadece üstesinden gel" görüşüne sahip olan önemli bir parçası onu destekliyor. Bunun gösterdiği şeylerden biri, basit politik ayarın gücüdür. Çok sayıda oy toplamak için parti liderinin tek ihtiyacı, "ihanet" kelimesini tekrar tekrar haykırarak yakınmak oldu.

Bu biçimde bir meydan okuma hem Muhafazakâr Parti'yi hem de İşçi Partisi'ni başarısızlığa mahkum edecektir. Muhafazakâr Parti yeniden canlanan bu Farageizm ile başa çıkamaz çünkü bizzat kendi milletvekillerinin, seçmenlerinin ve üyelerin çoğunluğu ona sempati duyuyor. Bu seçimlerde Brexit karşıtı oy verecek Muhafazakâr Parti üyelerinin bile olacağını uçuk bir tahmin olmayacaktır.

İşçi Partisi de Brexit konusundaki belirsizliği ve değişkenliği nedeniyle büyük sarsıntı geçiriyor. Jeremy Corbyn, bu seçimler için İşçi Partisi'nin parti programını başlatacak bir konuşma yapmak üzere Kent'e gitti. Konuşmasının hangi bölümüne yoğunlaştığınıza ve Corbyn'in hangi yüz ifadesine dikkat ettiğinize bağlı olarak İşçi Partisi liderini bir ayrılıkçı, bir AB destekçisi ya da kararsız olarak izleyebilirsiniz.

Farage'ın yapacağı güçlü bir gösterinin diğer tarafların dinamikleri üzerindeki etkisi nedeniyle sonuçları olacaktır. En büyük etkisi ise Muhafazakârlar üzerine olacaktır. Zira Brexit Partisi'nin herhangi bir başarısı Muhafazakârların çöküşünü hızlandırıp, milliyetçi bir İngiliz tarikatına dönüşmenin çılgınca olacağı konusunda partilerini uyarmaya çalışan Muhafazakârlar için hayatı daha da zorlaştıracaktır.

Bu mücadelede Muhafazakârlar ile İşçi Partisi'nin yapması gereken şey, Brexit konusunda güçlü bir sonuca ulaşmaktır.

Öte yandan anketler, AB'de kalmayı savunanların ayrılıkçılara karşı büyük bir üstünlük kurduğunu gösteriyor. İngiltere'de Liberal Demokratlar, Greens ve Change UK partileri ikinci bir referandumun sessiz taraftarları durumunda.

Bu üç partinin sağladığı çok seçenek imkânı AB yanlısı seçmen için şöyle bir avantaj sunuyor: Change UK, Liberal Demokratlara oy vermeyen seçmene ulaşabilir. Greens, milliyetçileri desteklemeyenleri kendine çekebilir. Kalan oydaki bölünme ise çok önemli bir fark yaratmayacaktır. Ayrıca AB yanlısı partiler bu bölünmeyle birlikte birleşik bir güç olarak alabileceklerinden daha az sandalye sahibi olurlar.

Brexit karşıtı mücadelede AB yanlısı partilerin ufak görüş ayrılıklarını bir kenara bırakıp birleşerek aynı tarafta olması gerekiyordu. Bu üç partinin gerçekleştirdiği müzakerelerde Peterborough seçimine itiraz etmek için ortak bir referandum yanlısı aday çıkarmaya çok yaklaştığı ancak finalde anlaşamadıkları söylendi.

Genel olarak aynı bölgede destek arayan taraflar arasında bir miktar gerilim kaçınılmazdı. Sağlıklı rekabet iyidir ancak dengesiz bir rekabet için aynı şey söylenemez. İkinci türde bir rekabet özellikle Change UK ile Liberal Demokratlar arasında yaşanıyor.

İngiliz siyaseti hoşgörü gösterip ve karalama yapmayan partiler için oldukça zor. Ancak hem Liberal Demokratlar hem de Chane UK politik gelenekler içinde erdemli davranışlar sergileyerek seçim çalışmasına birlikte girmelidir. Birçok farklılıklara sahip olsalar da tüm bunların AP seçimleri için bir önemi olmamasının yanında, iki parti arasındaki uzlaşmaz tavırlar Brexit karşıtı oylamaya da zarar verecektir. Birbirlerini desteklememek için harcadıkları her dakika aslında boşa harcanan dakikadır.

AB yanlısı partilerinin AP seçimlerinde ortak bir aday çıkarmaları için artık geç olsa da ortak bir mücadeleye katılan müttefikler gibi davranmaları için henüz geç değil.

(The Guardian - Andrew Rawnsley, Tercüme: CRITurk)


Bu bölümde yayınlanan yazılar tamamen tercüme makaleler olup görüşleri yazarına aittir ve BAKIS.eu'nun editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Yazara ait diğer yazılar (Tümü)